header
header-bg
Efe Duyan-

Efe Duyan

12. 10. 2020

(Turecko)

Efe Duyan sa narodil v roku 1981 v Istanbule. Bol účastníkom mnohých workshopov, básnických čítaní a od roku 2009 je členom medzinárodných organizácií – medzi inými Večerné čítania tureckej poézie v Kodani, Word-Express Project (séria básnických čítaní v balkánskych krajinách), Edinburgh Book Festival, London Book Fair, Berlin Poetry Festival, Lodeve Poetry Festival, Riga Poetry Days a ďalších.

Ako hosťujúci pedagóg mal prednášky o poézii v Atlante, na Univerzite Georgea Washingtona, Univerzite v Yale, krátko pôsobil tiež ako akademik na Univerzite Boston, Massachusetts.

Jeho básne boli preložené do niekoľkých desiatok jazykov. Sám preložil básnické zbierky Radu Vancu (Rumunsko), Matthiasa Göritza (Nemecko) či Lloyda Schwartza (USA). Viedol básnické workshopy s básnikmi z mnohých krajín sveta, spoluzaložil viacero básnických festivalov, s ďalšími aktívne spolupracuje. Jeho tvorba bola zahrnutá v rôznych medzinárodných antológiách. Je členom redakčných rád literárnych časopisov, píše tiež kritické eseje o poézii. Vydal básnické zbierky Sıkça Sorulan Sorular (Často kladené otázky, 2016), Tek Şiirlik Aşklar (Básne na jednu noc, 2012) a Takas (Výmena, 2006). V súčasnosti vyučuje dejiny architektúry na Univerzite výtvarných umení Mimar Sinan v Istanbule.