header
header-bg

Medzinárodný literárny festival Novotvar vznikol v roku 2016. Snažíme sa ho tvoriť ako živý obraz súčasnej literatúry. Festival každoročne predstavuje svojim návštevníkom rozmanité spektrum renomovaných slovenských, ako aj zahraničných autorov a autorky z oblasti prózy i poézie, pričom priestor dáva aj začínajúcim tvorcom.

Počas niekoľkých rokov svojej existencie Novotvar hostil výrazné mená súčasnej svetovej literatúry. Boli to napríklad izraelský prozaik Etgar Keret, talianska prozaička Simona Vinci, nemecká prozaička Olga Grjasnowa, nemecký prozaik Michael Kupfmüller, popredná česká prozaička Petra Hůlová či jedna z najrešpektovanejších súčasných maďarských autoriek Krisztina Tóth. Na festivale vystúpili aj medzinárodne uznávané osobnosti súčasnej svetovej poézie, boli to napríklad kanadská poetka Anne Carson, albánska poetka Luljeta Llhesanaku, chorvátsky básnik Marko Pogačar či experimentátor, rakúsky básnik Ferdinand Schmatz. Z domácich tvorcov sa na Novotvare predstavili napríklad básnici Ivan Štrpka, Michal Habaj, Peter Šulej, poetky Mária Ferenčuhová, Eva Luka, Katarína Kucbelová, prozaici Michal Hvorecký, Richard Pupala, prozaičky Veronika Šikulová, Ivana Gibová, Jana Juráňová a iní. 

Ambíciou festivalu je aktívne rozširovať záujem verejnosti o slovenskú, ako aj zahraničnú, súčasnú literárnu tvorbu, propagovať nové, progresívne a umelecky hodnotné literárne diela, zoznámiť s nimi čo najširší okruh kultúrnej verejnosti a týmto spôsobom podporiť zároveň ich šírenie.

 

Organizačný tím festivalu Novotvar