header
header-bg

Festival Novotvar vám opäť prinesie aktuálne trendy miestnej aj svetovej literatúry

Aj tento rok sa október stane bratislavským mesiacom literatúry. Prečo? Lebo VIII. ročník medzinárodného literárneho festivalu Novotvar, ktorý sa uskutoční 4. - 7. októbra v Pistoriho paláci, Českom centre, v priestoroch klubu Pink Whale na Dunaji a v ďalších kultúrnych centrách Bratislavy.

 

Svetové mená

Viaceré, častokrát rôznorodé miesta konania vytvoria už tradične priestor pre škálu rozličných autorských poetík z rôznych kútov sveta. Medzi hlavné hviezdy tohto ročníka patrí Ilija Trojanow, autor románov Zberateľ svetov a Moc a vzdor, či Elena Medel, španielska autorka, ktorej posledná kniha Zázraky, vyšla v českom vydavateľstve Host. Tešiť sa môžete aj na írsky tandem Louise Nealon, ktorej knižný debut Snehová vločka získal ocenenie Nováčik roka na An Post Book Awards 2021, a Ronán Hession. Jeho druhý román Panenka, ktorý vyšiel aj v slovenskom preklade, sa dostal do finále ceny Írsky román roka. Známy je aj ako hudobník pod menom Mumblin’ Deaf Ro a knižný recenzent magazínu Irish Times.

 

Svieže hlasy z V4

Špeciálnou kategóriou tohto ročníka bude literatúra krajín vyšehradskej štvorky.

Z českých autorov a autoriek sa môžete tešiť na dvoch laureátov ceny Magnesia Litera, Mareka Šindelku a Pavlu Horákovú. Prvého menovaného môžete poznať aj ako úspešného filmového a komiksového scenáristu (film Okupace, komiks Svatá Barbora), druhú menovanú zasa ako etablovanú prekladateľku (do jej repertoáru patria preklady Thomasa Pynchona, či Kurta Vonneguta).

Poľskú scénu zastúpi predstaviteľ mladej generácie, spisovateľ, dramatik a kritik Mateusz Górniak, autor veľmi sviežej prózy Trash story. Progresívnosť poľskej scény ukáže taktiež Agniezska Słodownik. Poetka, videopoetka, kurátorka a zakladateľka jedného z prvých poľských kultúrnych webov Barmleczny.com.

Zaostávať nebude maďarská scéna v podaní Anity Harag. Autorka krátkych próz stihla za debutovú zbierku Évszakhoz képest hűvösebb získať hneď niekoľko ocenení, preklady do nemčiny, angličtiny a čoskoro aj slovenčiny.

Nemenej silné zastúpenie výrazných debutantov aj dlhodobo etablovaných autorov bude mať slovenská scéna s menami ako Katarína Kucbelová, Mila Haugová, Jakub Spevák, Slavka Liptáková či Ondrej Štefánik.

Slovenskú literárnu scénu obohatí slávnostné vyhlásenie V. ročníka ceny za poéziu Zlatá Vlna, ktorá sa udeľuje každoročne od roku 2019 za najzaujímavejšie básnické dielo vydané v predchádzajúcom roku. Vyhlásenie ceny bude spojené s čítačkou nominovaných autorov a autoriek.

Riaditeľ festivalu, Peter Brezňan dodáva: „Verím, že tento ročník zaujme široké spektrum návštevníkov. Na festivale vystúpi pestrá mozaika domácich i zahraničných, mladých, začínajúcich i renomovaných autorov a autoriek, ktorí dokázali vo svojich textoch invenčne a pútavo reflektovať dôležité aspekty súčasného života a podávajú neraz i znepokojivé, no potrebné správy o stave sveta.“ 

 

Okrem literatúry, hudba aj divadlo 

Bohatý literárny program urobia ešte bohatším hudobné vystúpenia, divadelné predstavenia, inštalácie na pomedzí filmu, literatúry a súčasného výtvarného umenia.

Tešte sa na svieži indie rock dua Vlado Nosáľ & Barbara Vojtašáková, či energickú nálož v podobe koncertu skupiny Nylon Union, ktorá oživuje snový shoegazový zvuk a rozširuje ho o art popové registre.

Dosky, ktoré znamenajú svet budú zastúpené autorskou divadelnou hrou v réžii Petry Fornayovej Putovanie M & H. Herecký koncert troch hviezd alternatívneho divadla – Moniky Hassovej, Petry Fornayovej a Heidy Šinkovej.

V reprezentatívnych palácových sálach budete však môcť natrafiť aj na western založený na knihe Samuela Becketta Čakanie na Godota od talianskeho básnika a filmára Marca Belocchiho. Vtip a subverzia sú zas neoddeliteľnou súčasťou mnohých videoinštalácií poľskej umelkyne Agniezsky Słodownik.

Píšte si: Festival Novotvar, 4. - 7.10. 2023, Pistoriho palác a Pink Whale. Ste pozvaní! Viac o autoroch a udalosti nájdete na našom webe www.novotvar.sk a Facebook udalosti: https://fb.me/e/16MVr9USK. Sledujte aj náš Instagram: instagram.com/festival.novotvar/

Medzinárodný literárny festival Novotvar 2023 sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislava Ing. arch. Matúša Valla a starostu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Ing. Mateja Vagača.

Medzinárodný literárny festival Novotvar 2023 podporil Medzinárodný vyšehradský fond. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Hlavní partneri:

Medzinárodný vyšehradský fond

Fond na podporu umenia

Domáci partneri festivalu:

Hlavné mesto SR Bratislava – Nadácia mesta Bratislava

Bratislavský samosprávny kraj

Slovenské literárne centrum

LITA – autorská spoločnosť

Nadácia SPP

Staromestské centrum kultúry a vzdelávania Pistoriho palác

Mestská časť Bratislava-Staré mesto

Bázis – Maďarský literárny a umelecký spolok na Slovensku

Bratislavská reštaurácia

Staromestská knižnica

Univerzitná knižnica v Bratislave

Nadácia Volkswagen Slovakia

 

Zahraniční partneri festivalu:

Tiszatáj

Protimluv

Instytut Mikołowski

Goethe-Institut Slovensko

Literature Ireland

Francúzsky inštitút

Poľský inštitút

Inštitút Liszta – Maďarské kultúrne centrum Bratislava

České kultúrne centrum

Veľvyslanectvo Španielska na Slovensku


 

Mediálni partneri festivalu:

Rádio Devín

Rádio FM

Vlna – urbánny splietací mág

Glosolália

Rozum

Knižná revue

Vertigo

Flash Art

Fraktál

plan.art