header
header-bg
Hubert Klimko-Dobrzaniecki-

Hubert Klimko-Dobrzaniecki

12. 10. 2020

(Poľsko)

Spisovateľ a filmár. Absolvent Filmovej školy Krzysztofa Kieślowského na Sliezskej univerzite v Katoviciach. Autor románov, noviel, poviedok, detských kníh a krátkometrážnych filmov. Napísal okrem iného knihy Dom Róży/ Krysuvik (Dom Rózy/ Krysuvik), Kołysanka dla wisielca (Uspávanka pre obesenca), Samotność (Samota), Zostawić Islandię (Opustiť Island), Dżender domowy i inne historie (Domáci gender a iné príbehy), Złodzieje bzu (Zlodeji bazy).

Bol nominovaný na literárne ceny Nike, Paszporty Polityki, Cogito, Angelus, Śląski Wawrzyn Literacki, ako aj na Cenu Európskej únie za literatúru a Cenu Reymonta. Bol finalistom ocenenia Paszporty Polityki.

Jeho knihy byly preložené do 12 jazykov: anglického, francúzskeho, talianskeho, islandského, českého, slovenského, bulharského, chorvátskeho, slovinského, srbského, maďarského, ukrajinského. Je dvojnásobným štipendistom poľského Ministra kultúry a národného dedičstva v oblasti literatúry a Francúzska a Grécka. Je stálym fejtonistom mesačníka Odra. V rokoch 1997–2007 žil na Islande, kde získal občianstvo. Od roku 2007 žije vo Viedni.

Foto: Michal Komorowski