header
header-bg
POMA x AI - 2024

POMA x AI

Názov: POMA x AI
Autori: Tatsuru Arai (JP), Liza Gennart (Zuzana Husárová a Ľubomír Panák) SK, Samuel Szabó (SK), Martina Jarinová (SK)
Kurátor: Beáta Kolbašovská
Grafický dizajn: Jozef Tušan
Byrokratický support: Ivana Rusnáková a Mirka Vargová
Podpora: Projekt POMA x AI bol podporený Mestom Košice.

POMA (Platforma Otvoreného Media Artu) predstavuje galériu digitálneho umenia, ktorá sa nachádzala v dlhodobo nevyužívanom kiosku vo verejnom priestore na frekventovanej trase vedúcej do centra mesta, v Mestskom Parku v Košiciach.

Investícia vo výške viac než 200 000 eur z fondov EHMK pokryla náklady na 12 kioskov, ktoré však takmer nikdy neboli efektívne využívané. Po dobu desiatich rokov sme boli svedkami ich nečinnosti, pričom väčšinu času boli vypnuté alebo zobrazovali chybové hlášky. V reakcii na túto situáciu sme sa rozhodli iniciovať zmenu. Počas viac než roka fungovala táto experimentálna galéria každý deň a usporiadala tri medzinárodné výstavy mediálneho umenia. Naša činnosť však bola prerušená, keď nám bez predchádzajúceho upozornenia odpojili elektrinu v súvislosti s odinštaláciou približne polovice kioskov. Otázkou ostáva, čo sa stane s tými, ktoré zostanú. V tejto súvislosti Vám predstavujeme rekonštrukciu druhej výstavy, ktorá je inšpirovaná umelou inteligenciou a jej dopadmi na spoločnosť.

​​V poradí druhá z výstav sa zameriava na tému AI, kde umelci pracujú s umelou inteligenciou a jej presahmi. Výber umelcov pracujúcich s AI je podnietený rôznorodým prístupom k mediálnym výstupom. Od literatúry, cez turistického sprievodcu mestom, vizuálne generované kompozície v hudbe až po prepojenie fotografie s technológiou. Každý z umelcov pristupuje k danej téme autorským experimentálnym spôsobom. Umelá inteligencia momentálne rezonuje v celosvetovom diskurze, každý môže byť zrazu umelcom pracujúcim s AI. Vyhnúť sa však vlne balastu zaplavujúcej internet náhodne generovaným obsahom s rovnakou vizualitou, môže byť náročné. Preto výber umelcov v rámci Platformy Otvoreného Media Artu skúma hlbšie možnosti a ponor do výskumu profesionálov.

IG: https://www.instagram.com/poma_2023/

Tatsuru Arai (JP)

je japonský audio- vizuálny umelec a skladateľ žijúci v Berlíne. Študoval kompozíciu na hudobnej škole v Tokiu a na Hochshule für Music Hanns Eisler v Berlíne. Jeho diela boli uvedené v Nemecku, Veľkej Británii, Švajčiarsku, Dánsku, Švédsku, Francúzsku, Argentíne, Mexiku, Japonsku atď. Jeho inovatívna súčasná opera „Vitruvian“ bola uvedená v Berlíne a Londýne. Jeho hlavnou umeleckou témou je ‚TRANS-AGES MUSIC‘, integrácia klasickej hudby a novej technológie, a estetika ‚geometrickej štruktúry‘, prezentácia základnej fyzickej podstaty vesmíru vo forme vnímateľných zážitkov. Pracuje na koncepte Hyper Serial Music, algoritmu hudby generovaným technológiami, ako je umelá inteligencia.

LIZA GENNART (Zuzana Husárová a Ľubomír Panák) SK

Liza Gennart je experimentálny poetický projekt programátora Ľubomíra Panáka a poetky Zuzany Husárovej. Je to neurónová sieť, ktorá píše poéziu prostredníctvom vyladeného jazykového modelu GPT-2 (vyšla jej kniha Výsledky vzniku, Vlna/Drewo a srd, 2020). S cieľom naučiť Lizu tvoriť poéziu v slovenčine, bola natrénovaná na literárnom korpuse, ktorý pozostáva z viac než 2000 (prevažne poetických) titulov. Korpus pozostáva z výberov z publikácií vydavateľstiev Vlna/Drewo a srd, Skalná ruža, ASPEKT, FACE, Dive Buki, Európsky dom poézie a Ars Poetica, všetkých čísel časopisov VLNA, Glosolália a Vertigo a niektorých relevantných diel zo Zlatého fondu denníka Sme. Liza sa stala laureátkou národnej ceny za poéziu Zlatá Vlna 2021. Po úvodnej knihe Výsledky vzniku (VLNA/Drewo a srd, 2020) boli jej básne prezentované aj v intermediálnej a interaktívnej podobe na výstavách či performanciách v Hamburgu, Viedni, Linzi, Bratislave, Košiciach a Nových Zámkoch.

Samuel Szabó (SK)

User Napíš odborný kurátorský text o umelcovi menom Samuel Szabó, ktorý pracuje s umelou inteligenciou, a vystavuje svoje vizuálno-textové dielo na obrazovke v mestskom parku v Košiciach. ChatGPT Samuel Szabó: Vízia a Technológia v Službe Umenia. Jeho práca je neodmysliteľnou súčasťou progresívnej umeleckej scény a otvára dvere k novým možnostiam tvorby. Jeho inovatívne vizuálno-textové dielo, ktoré momentálne preslávil na obrazovke v mestskom parku v Košiciach, predstavuje spojenie medzi technológiou a umením v najčistejšom zmysle. Svoje diela považuje za konverzáciu medzi človekom a strojom, a túto dynamiku prenáša do svojho verejného umenia. Jeho vystavené dielo v Košiciach, nazvané "Interakcia I.A.", je fascinujúcim príkladom, ako umelá inteligencia môže byť využitá na prepojenie človeka s jeho okolím. Jeho práca otvára dôležité otázky o etike a budúcnosti umeleckej tvorby s využitím umelých inteligencií. Svojím dielom nás núti premýšľať o tom, ako technologický pokrok ovplyvňuje náš pohľad na umenie a spoločnosť ako celok. Jeho práca je príkladom toho, ako umelci môžu využiť technológie na inovatívny spôsob a ako umelá inteligencia môže obohatiť našu kultúrnu krajinu. Vytvára most medzi minulosťou a budúcnosťou umenia a otvára dvere do sveta, kde ľudská kreativita a strojové učenie môžu spolu existovať v harmónii.

Martina Jarinová (SK)

je študentka magisterského ročníka Nových médií na Fakulte umení v Košiciach.

Vo svojej práci analyzuje dáta, ktoré premieňa na nové vizuálne formy spojené s interaktivitou. Skúma vzťah medzi fotografiou ako médiom a pozorovateľom – a jeho vplyv na samotnú fotografiu. Pracuje s umelou inteligenciou a využíva ju ako nástroj pre zapojenie divákov do diela.

Digitálnu fotografiu stavia do konfrontácie s renesančnou maľbou. Súčasné inovácie a využívanie umelej inteligencie považuje za „renesanciu“ dnešnej doby. Umelá inteligencia v tomto prípade bude využitá ako nástroj editácie, pôvodnej ateliérovej fotografie. Dielo je dôkazom aj tzv. subjektivity človeka v zameraní na jeho manipuláciu s fotografiou. Je to hľadanie vzťahu medzi počítačom, digitálnym prostredím a človekom.