header
header-bg
Simona Vinci-

Simona Vinci

12. 10. 2020

(Taliansko)

Simona Vinci sa narodila 6. marca 1970 a žije v Budriu, pri Bologni. Vysokoškolské štúdiá na Bolonskej univerzite, kde študovala súčasnú taliansku literatúru, zavŕšila diplomovou prácou na tému Písanie o krajine (pod vedením profesora Alberta Bertoniho).

Jej prvý román, O deťoch sa nič nevie (Einaudi – Stile libero, 1997), vyvolal veľkú polemiku, s nadšením ho prijala čitateľská verejnosť aj kritika a je preložený v pätnástich krajinách, okrem iných v Spojených štátoch, v Japonsku a v Číne. Vo vydavateľstve Einaudi vyšli aj zbierka poviedok (rovnako preložená v mnohých krajinách) V každom smere tak ako láska (Stile libero, 1999) a romány Ako pred matkami (Supercoralli, 2003), Brother and Sister (Stile libero, 2004), Miestnosť č. 411 (Stile libero/Big, 2006), Okresná cesta Tri (Stile libero Big, 2007) a Skaza (Edizioni Ambiente, 2007). Pre mladších čitateľov napísala Bež, Matilda (E. Elle, 1998), Matildacity (Adnkronos Libri, 1998) a Kostrička Tučibomba (Salani).

Spolupracuje s rozličnými talianskymi denníkmi a pracovala aj pre rádiá (okrem iných pre Atlantis, Radio Rai Due) a pre televíziu (v roku 2000, ako moderátorka Popolušky, programu Gregoria Paoliniho o aktualitách z oblasti kultúry na Rai 3, ďalej ako autorka a moderátorka programu o knihách Milonga Station, spolu s Carlom Lucarellim a Giampierom Rigosim, rovnako na Rai 3).

Prekladá z angličtiny (Steve Erickson, William T. Vollman, Kate Tempest a Shirley Jacksonová a ďalší). V edícii denníka Corriere della sera Knižočky jej v septembri 2008 vyšla poviedka Iná samota.

V marci 2009 vyšla vo vydavateľstve Rizzoli, v edícii 24/7, cestopisná reportáž z návštevy Islandu a Grónska V bielom. V roku 2010 vydal Einaudi Stile Libero antológiu Si celkom mimo, v ktorej je zaradená jej poviedka Iná samota.

V roku 2015 priniesla do Rozprávačskej dielne (založil ju Carlo Lucarelli) projekt s titulom BodyShots, naratívne reportáže z území Tela a Moci. Pre rovnaký formát v roku 2016 koordinovala projekt História historky, naratívne životopisy.

Koncom marca roku 2016 vyšiel jej román Prvá pravda (Einaudi Stile Libero Big) a v máji bola uvedená jej hra Brána nepriateľskej skaly, v réžii Andreu Adriatica z Teatri di Vita. Román Prvá pravda bol adaptovaný aj na scénické čítanie v divadelnej spoločnosti Korekané (hlasy Chiara Cicognaniová, Alberto Guiducci a Simona Vinci, hudba Valentino Corvino). Prvá pravda získala ocenenia: Pozzale Luigi Russo 2016, Premio Selezione Campiello a Supervincitore Campiello 2016, Cena Citta di Vigevano, Premio Volponi 2016.

Hovor, strach môj vyšlo v Einaudi Stile Libero Big v roku 2017.