header
header-bg
Alvin Lucier – I Am Sitting in a Room (Fero Király / Eva Vozárová) - 2024

Alvin Lucier – I Am Sitting in a Room (Fero Király / Eva Vozárová)

05. 10. 2022

Soundartové dielo amerického skladateľa experimentálnej hudby Alvina Luciera z roku 1969 I Am Sitting in a Room patrí medzi zásadné diela elektroakustického experimentu. Skladba pozostáva z naživo predneseného textu, ktorý sa nahráva, jeho záznam sa púšťa späť do miestnosti a opätovne sa nahráva. Tento proces sa opakuje, artikulácia ľudskej reči sa postupne vytráca, slová sa stávajú nezrozumiteľnými a nahrádzajú ich čisté rezonančné harmónie a tóny miestnosti.

Vďaka jedinečnej rezonančnej charakteristike každej miestnosti, v ktorej sa I Am Sitting in a Room realizuje, výsledok sa vždy líši od predošlých uvedení.

I Am Sitting in a Room bolo po prvý raz realizované v Guggenheimovom múzeu v New Yorku v roku 1970.

Dielo okrem iného skúma otázku, nakoľko hudbu vytvárajú hudobníci, nástroje a priestor v ktorom sa hudba odohráva. Zároveň je úmyslom autora vyrovnávať sa s nedokonalosťami ľudksej reči, aj absolútnym vyjadrením jedinečnosti priestoru, v ktorom sa divák a performer stretávajú.

Slovenskú premiéru realizovali Fero Király a Eva Vozárová v októbri 2020 na JAMA – 74. ročník Milana Adamčiaka.

ALVIN LUCIER – I AM SITTING IN A ROOM (1969)
Predvedenie: Eva Vozárová (hlas), Fero Király (mix)
Minutáž: 30 – 45 min
Slovenská premiéra: 23. 10. 2020 na JAMA – 74. ročník Milana Adamčiaka (Harder, Király, Vozárová)

Alvin Lucier je americký skladateľ experimentálnej hudby a autor zvukových inštalácií. Je považovaný za priekopníka zvukovej tvorby. Experimentoval s využitím mozgových vĺn pri živých vystúpeniach, echolokáciou alebo interferenciami. V 80. rokoch 20. storočia začal písať skladby pre sólové nástroje, komorné súbory a orchester.

Fero Király je hudobník, kóder a pedagóg so slabosťou pre interdisciplinárne projekty. Hoci je známy najmä ako klavírny interpret súčasnej vážnej hudby (Philip Glass, Steve Reich a.i.) a zakladajúci člen združenia Cluster ensemble, sólovo sa zaujíma o digitálne technológie a ich prieniky s umením. Eva Vozárová pôsobí na voľnej nohe ako kultúrna manažérka, dramaturgička a performerka. V roku 2018 spoločne založili podujatie JAMA v odkaze umelca Milana Adamčiaka, ktoré sa koná každý rok v októbri v Banskej Štiavnici a okolí. Na jar 2020 založili združenie ooo ako špecializovaný priestor pre sound art, súčasnú hudbu, computer music a intermediálne umenie.

www.zdruzenie.ooo

Fotogaléria

Alvin Lucier – I Am Sitting in a Room (Fero Király / Eva Vozárová)-1
Alvin Lucier – I Am Sitting in a Room (Fero Király / Eva Vozárová)-2
Alvin Lucier – I Am Sitting in a Room (Fero Király / Eva Vozárová)-3