header
header-bg
Hortus pomodorum-

Hortus pomodorum

01. 06. 2021

Hortus pomodorum

Aj nás trápia problémy tejto Zeme, aj nami lomcujú ekologické katastrofy od Tatier cez pralesy až po Mariánsku priekopu. Znova sme sa stretli, aby sme sa vyjadrili: slovami, tancom, hudbou, vizuálom, architektúrou, poéziou. Tentokrát hľadáme východiská na miestach, o ktorých ľudstvo snilo od nepamäti. Hortus conclusus: "keby sa celý svet premenil na vôňu, keby sa celý svet premenil, ak by si tu u mňa mohol žiť, mohol by si, z tej vône, žiť, rozumej, všetko, už nemôže byť vábivejšia, ľúbeznejšia, žiť z nej navždy, keby som ti dovolil, žiť v nej."

Nástupište 1-12 uviedlo 16. 8. 2020 v Štúdiu 12 v Bratislave premiéru svojho intermediálneho projektu Hortus Pomodorum: Not Titled Yet. Voľné pokračovanie projektu Suvenír nadväzuje na jeho pôvodnú ideu, a to ako účasťou viacerých umelcov z rôznych umeleckých disciplín, tak aj podčiarkovaním nutnosti porozumenia slovenskej identite prostredníctvom zakomponovania dialógov vykresľujúcich naše problémy. Zatiaľ čo sa Suvenír pokúšal priniesť zákulisie do tvorby jednotlivých médií a zároveň divákovi ponúknuť náhľad do intermediálnej spolupráce (prostredníctvom dialógov, performatívneho predstavenia jednotlivých fáz vzájomnej spolupráce ľudí z rôznych umeleckých disciplín), jeho voľné pokračovanie sa sústreďuje na ekologickú tému. Predstavenie čerpá námety zo slovenského i európskeho barokového umenia (maľba, piesne, poézia), aby sa idea hľadania pozemského raja, teda metaforického úniku, premenila na pokus o zlepšenie nášho životného prostredia.

Performancia s interdisciplinárnym presahom viacerých disciplín (tanec, hudba, literatúra, vizuálne umenie, architektúra, multimédiá), ktorá vznikla ako autorský projekt Nástupišťa 1-12, voľné pokračovanie projektu Suvenír (2016-2018). 

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Tvorcovia:

Mária Čorejová / vizuálne umenia
Tomas Danielis / choreografia, tanec
Zuzana Godáová Novotová / konceptuálne umenie
Zuzana Husárová /literatúra
Ľubomír Panák /hudba
Miriam Šebianová /architektúra
Jakub Pišek /multimédiá
Michaela Ľuptáková / návrhárka kostýmov
Peter Korček / fotograf

Účinkujú:

Vizuálne umenie / Mária Čorejová https://mariacorejova.sk
Tanec, choreografia / Tomáš Danielis www.tomasdanielis.com
Konceptuálne umenie / Zuzana Novotová Godálová www.nastupiste.sk
Literatúra / Zuzana Husárová https://zuz.husarova.net

Hudba / Ľubomír Panák http://kraa.sk/vrtacky-po-desate-hodine/

Multimédiá / Jakub Pišek www.kubriel.servus.at

Fotogaléria

Hortus pomodorum-1
Hortus pomodorum-2
Hortus pomodorum-3